Системи оповіщення в Ізраїлі

Мапа тривог

Ізраїль регулярно зіштовхується з різними видами загроз: з одного боку відбувається агресія з боку Сектору Газа, Лівану, та Сирії, а з іншого - країну вразлива до природних катастроф, зокрема землетрусів та цунамі.

Для ефективної протидії, в Ізраїлі розроблена та впроваджена високоефективна система оповіщення населення. Вона забезпечує своєчасне попередження про наближення небезпеки та дає можливість громадянам вжити необхідних заходів для забезпечення своєї безпеки.

У цій статті коротко розглянемо принцип роботи оповіщення у випадку атак та розкажемо про системи протиповітряної оборони (ППО).

Засоби оповіщення

Сирени

Сирени Сирени типу ECN 3000 в Ізраїлі.

В країні функціонує понад 3000 систем сирен, які розміщені на дахах будівель, вуличних стовпах та інших високих місцях. [1]

Коли настає загроза, вмикається звукове оповіщення, яке дозволяє мешканцям своєчасно попередити про небезпеку та забезпечити свою безпеку. Сповіщення може відрізнятися в залежності від типу загрози.

Pikud Haoref · חדירת כלי טיס עוין - עברית

Звучання сирени в разі вторгнення ворожих літаків.

Сирени також часто обладнені резервним живленням та сонячними батареями для того, щоб вони могли працювати в разі відключення електроенергії.

ТБ та радіо

В Ізраїлі для сповіщення про тривогу використовуються телебачення та радіо. На ТБ тривога анонсується через текст на екрані, вказуючи зони небезпеки, а на радіо - через переривання ефіру з аудіосигналами. Також є “тихі радіостанції”, що активуються лише під час тривоги.

Національний інформаційний портал

Національний інформаційний портал

Національний інформаційний портал - це офіційний сайт, який надає інформацію про існуючі та минулі тривоги.

Портал є по суті джерелом інформації для усіх видів цифрових каналів оповіщення.

Мобільні застосунки

Доволі популярним методом сповіщення є використання мобільних застосунків. Офіційний застосунок “Home Front Command”, надсилає сповіщення про тривоги та надає інформацію, що необхідно робити для забезпечення власної безпеки.

Офіційний мобільний застосунок "Home Front Command" Офіційний мобільний застосунок “Home Front Command”.

Cell Broadcast

Cell Broadcast - це технологія, яка дозволяє відправляти повідомлення на всі телефони, які знаходяться в певній географічній зоні.

Ізраїль тестував CB ще 2012 - 2016 роках, як основний засіб оповіщення про тривоги. Проте воно виявилося невдалим. Причиною було те, що багатьом користувачам не приходили сповіщення. [4]

В результаті цього від технології відмовились на користь мобільного застосунку.

У 2022 р. використання Cell Broadcast було відновлено. Технологію почали використовувати, як засіб надсилання вказівок щодо забезпечення власної безпеки в разі надзвичайних ситуацій: землетрусів, цунамі, радіаційних аварій, вторгнення ворожих літаків та інших.

Неофіційні канали

Існує низка неофіційних каналів, які повідомляють про тривоги в реальному часі.

Основним джерелом є дані з Національного інформаційного порталу.

Мапа тривог від Red Alert

Команда Red Alert створила веб-версію мапи тривог. На ній відображаться тривоги в реальному часі з візуалізацією їхнього розташування на мапі.

Мапа тривог Мапа тривог від Red Alert.

Мобільні застосунки

В країні існують і не офіційні мобільні застосунки. Вони мають схожу функціональність з офіційним застосунком, проте містять більше різноманітних функцій.

Кількість встановлень Назва Автор Android iOS
1 млн. RedAlert Elad Nava Link -
  Red Color Kobi Snir Link Link
100 тис. Tzofar - Red Alert N/A Link Link
  Red Alert - Cumta Mor Haviv Link -
  Red Alert N/A Link Link

Соціальні мережі

Інформацію про тривоги можна отримати на сторінках в соціальних мережах:

Платформа Проєкт Посилання Мова
Telegram Cumta Link Анлійська
Telegram Red Alert Link Іврит
Twitter Red Alert Link Іврит
Facebook Red Alert Link Іврит
Instagram Red Alert Link Іврит
Whatsapp Red Alert Link Іврит

Зони тривог

Країну поділено на 1700 “зон тривоги” в яких може оголошуватися тривога.

Такою зоною може бути:

Тобто тривога може бути оголошена на сході міста в той час, як на заході міста її може не бути.

Такий розподіл дозволяє мінімізувати кількість людей, які змушені були б би переривати свої справи та бігти в укриття. Це є важливим фактором для країни, яка протягом багатьох років живе в таких умовах.

Тривога в Тель-Авіві

Тривалість тривоги

Кожна “тривожна зона” має свій максимальний час за який необхідно перейти в безпечне місце. Час залежить від її географічного розташування. Тривалість звучання сирени здебільшого залежить від часу, який необхідно для переходу в безпечне місце.

Тривалість у конкретній зоні можна переглянути на Національному інформаційному порталі. (доступний лише в Ізраїлі)

Мапа Ізраїлю

На більшості територій перейти в безпечне місце необхідно за 90 секунд.

Проте є і вийнятки:

В зонах в яких негайно необхідно сховатися, сирена звучить 15 секунд, проте мешканцям слід в цю ж мить прийняти заходи для забезпечення власної безпеки.

У випадку, якщо не вдається перейти в безпечне місце, рекомендується лягти на землю і прикрити обличчя руками.

Після закінчення тривоги важливо ще 10 хвилин залишатися на місці.

Що таке “Цева Адом”?

На територія біля від Сектора Газа діє спеціалізована система раннього оповіщення під назвою “Червоний Колір”. У випадку загрози у місті автоматично починає звучати жіночий голос, який повторює фразу “Цева Адом” (Червоний Колір).

Звук Цева Адом.

Місцевим мешканцям надається до 15 секунд для того, щоб сховатися в укриття.[5]

А які бувають види тривог?

Пару слів про ППО

Ізраїль має багаторівневу систему ППО. Вона включає в себе як тактичні системи, так і системи середньої та великої дальності, кожна з яких має свої особливості та призначення. ППО Cистеми ППО Ізраїля. Джерело: BBC

“Залізний Купол” - тактична система ППО, спроектована для нейтралізації некерованих ракет малої дальності, мін та артилерійських снарядів на відстані від 4 до 70 км. Виробник заявляє, що система також може бути використана для збиття літаків, вертольотів, безпілотників та навіть крилатих ракет. [3]

Залізний купол Робота системи “Залізний Купол”.

“Праща Давида” - система ППО середньої-великої дальності, спроектована для збиття некерованих ракет, крилатих та тактичних балістичних ракет, безпілотників та літаків на відстані від 40 до 300 км. [4] Праща Давида Пускова установка системи ППО/ПРО “Праща Давида”.

“Arrow” - система ПРО, створена для перехоплення балістичних ракет великої дальності. [5] ARROW Пускова установка системи ПРО Arrow-3

31 жовтня 2023 Ізраїль вперше у світовій історії застосував у бойових умовах стратегічну систему протиракетної оборони “Arrow-3”. Це відбулося під час перехоплення ракети, випущеної з території Ємену.